Co kupić na roczek? Kilka praktycznych porad

18-03-2021

Pierwsze urodziny dziecka to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Z tej okazji wiele osób chce sprawić maluchowi wyjątkowy prezent. Co najlepiej kupić rocznemu bobasowi? Jakiego rodzaju podarunki sprawią dwunastomiesięcznemu bobasowi najwięcej frajdy?

 

Aby znaleźć odpowiedni prezent na roczek, warto dowiedzieć się, co najchętniej lubią robić dzieci na tym etapie rozwoju i jak najczęściej się zachowują. Wybór idealnego podarku ułatwi chociażby świadomość tego, że maluchy w tym czasie są zwykle niesamowicie żywotne i rzadko kiedy potrafią usiedzieć w jednym miejscu dłużej niż kilka minut. Spora grupa dzieci opanowuje tuż przed ukończeniem pierwszego roku życia trudną sztukę chodzenia. Ponadto, dwunastomiesięczne maluchy doskonalą swoje umiejętności motoryczne oraz intensywnie poznają nowe kolory, kształty itd. Rozwijają się również ich aparat mowy. Każdego dnia można zauważyć, jak poszerza się zasób „słownictwa” dziecka, które układa coraz to nowe zbitki sylab czy najprostszych słów.

Z takimi informacjami zdecydowanie łatwiej jest znaleźć odpowiedni prezent na roczek. Warto bowiem zdecydować się na zakup czegoś, co wspomoże rozwój malca w tym niezwykle istotnym dla niego czasie. Poszukując różnych pomysłów warto także pamiętać, by tak jak w przypadku prezentu na baby shower, podarek był praktyczny dla rodziców. Wszelkiego rodzaju grające i głośne zabawki nie zawsze są mile widziane, gdyż przebodźcowują one dziecko i są zwyczajnie drażniące dla pozostałych domowników. Co zatem kupić na roczek? Oto kilka sprawdzonych propozycji.

 

Książeczki i pamiętnik dziecka

Mówi się, że prezent w postaci książki zawsze się sprawdza. Nie inaczej jest w przypadku pierwszych urodzin dziecka. To doskonała okazja, by biblioteczka malucha zapełniła się tytułami dostosowanymi oczywiście do jego wieku. Oswajanie latorośli z czytaniem od najmłodszych lat stanowi niezwykle istotny aspekt rozwojowy. Dwunasty miesiąc życia stanowi doskonały moment do rozpoczęcia codziennego rytuału wspólnego czytania tuż przed snem. Ze względu na wzmożone udoskonalanie umiejętności motorycznych, doskonałym pomysłem będzie podarowanie maluchowi książeczek sensorycznych, wyposażonych w specjalne, wypukłe elementy, które latorośl może dotknąć, ugryźć, poskubać itd. Oczywiście równie dobrze sprawdzą się klasyczne książeczki z bajkami, przy czym warto pamiętać, by były to pozycje przeznaczone dla najmłodszych czytelników.

Doskonałym dodatkiem do prezentu w postaci pierwszej lektury będzie też pamiętnik dziecka. To specjalna kronika, w której rodzince dokumentują rozwój swojego malca i zapisują jego pierwsze sukcesy. Pamiętnik nada się nie tylko do gromadzenia zapisanych wspomnień, ale również najpiękniejszych fotografii, odcisków stóp itd. To podarunek, który przede wszystkim sprawi radość rodzicom, jednak w dłuższej perspektywie stanowić będzie cenną pamiątkę dla całej rodziny.

 

Jeździki i pojazdy

Jak zostało wspomniane, roczne dziecko jest na etapie doskonalenia umiejętności chodzenia. Niektóre pociechy przed swoimi pierwszymi urodzinami potrafią hasać bardzo sprawnie, a część z nich nieśmiało stawia kilka kroków przy meblach. Nim się jednak obejrzymy, nasz maluch wkrótce będzie przemieszczać się na dwóch nogach niezwykle szybko i to bez naszej pomocy. Roczek jest zatem dobrą okazją do sprezentowania jeździka czy rowerka biegowego. To w największym uproszczeniu niewielkich rozmiarów jednoślad pozbawiony łańcucha i pedałów. Maluch porusza się na takim pojeździe, odpychając się dwoma nogami i ucząc się przy tym łapania równowagi. Dzieci uwielbiają takie jeździki, które służą im nawet kilka lat oraz stanowią świetny wstęp do nauki jazdy na prawdziwym rowerze.

 

Namioty do zabawy

Prawdziwym hitem ostatnich lat wśród prezentów kupowanych na roczek są namioty tipi. Dzieci wykorzystują je do zabawy i chowania w nich ulubionych zabawek. Namioty służą wiele lat i zawsze sprawiają obdarowanym wiele frajdy. Poszczególne modele nadają się do rozłożenia nie tylko w domu, ale też w ogrodzie. Niektórzy zabierają je także na plażę – w zależności od konstrukcji namiotu, niektóre z nich posiadają specjalne zadaszenie, które chroni dziecko przed słońcem. Warto mimo wszystko pamiętać, że taki podarek najlepiej sprawdzi się w przypadku rodzin, posiadających dom lub duże mieszkanie.

 

Huśtawka

Huśtanie należy do ulubionych zabaw maluchów. Na roczek warto więc sprezentować domową huśtawkę, którą mocuje się w przejściu do pokoju. Tu jednak należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania produktu oraz sposób montażu. Dziecko musi siedzieć w huśtawce pewnie i bezpiecznie. Najlepiej sprawdzają się modele ze specjalnymi szczebelkami oraz miękkim siedziskiem.

 

Puzzle i klocki

Roczne dziecko z reguły bardzo sprawnie operuje rączkami i potrafi chwytać przedmioty o różnym kształcie. Na tym etapie pojawiają się u maluchów także pierwsze zdolności manualne i konstrukcyjne. Dlatego na pierwsze urodziny zaleca się podarować drewniane klocki lub puzzle. Wspomagają one rozwój logicznego myślenia, działają na wyobraźnię oraz ćwiczą chwyt. Oczywiście produkty powinny być dostosowane do wieku bobasa. Na pewno należy unikać klocków z małymi elementami, które nasza latorośl może po prostu połknąć.