Co to jest scrapbooking?

12-11-2020

Choć termin „scrapbooking” może wielu osobom wydawać się obcy, to samo zjawisko określane w ten sposób znane jest w Polsce od dawna. W ostatnim czasie zyskuje ono nawet na popularności. Czym zatem jest scarpbooking?

 

O scrapbookingu zrobiło się w ostatnim czasie głośno, ze względu na modne zjawisko DIY (z ang. do it yourself, czyli zrób to sam). Wszelkie robótki ręczne cieszą się dużym zainteresowaniem, czego dowodzą zdjęcia różnych prac publikowanych przez internautów na portalach społecznościowych. Scrapbooking idealnie wpasowuje się w ten trend. W największym skrócie terminem tym określa się bowiem sztukę ręcznego zdobienia albumów ze zdjęciami oraz pamiątkami rodzinnymi. Nie trzeba jednak ograniczać się tylko do tego rodzaju aktywności. Scrapbookingiem uznaje się ogólnie kreatywne sposoby na zachowywanie oraz pielęgnowanie najpiękniejszych wspomnień. W jaki sposób zostanie to zrobione, zależy tylko od inwencji twórczej i granic wyobraźni.

 

Historia scrapbookingu

Za kolebkę scrapbookingu uznaje się Anglię. Część źródeł wskazuje, że różnego rodzaju pamiątki były przechowane w swojego rodzaju albumach już na przełomie XV i XVI wieku. Oczywiście nie były to albumy ze zdjęciami. Wówczas kolekcjonowało się wszelkie informacje, mogące mieć wartość sentymentalną czy użytkową (np. listy lub ręcznie pisane przepisy kulinarne). Pierwotny scrapbooking był inną formą przekazywania tradycji oraz zwyczajów. Wszystko zmieniło się wraz z wynalezieniem fotografii – bardzo szybko zaczęto łączyć ją właśnie ze sztuką scrapbookingu. Zdjęcia kolekcjonowano w albumach, które następnie ozdabiano kolorowymi papierami, wycinkami z gazet, rysunkami itd. Z czasem całość zaczęła przybierać formę rodzinnych pamiętników, gromadzących najważniejsze wspomnienia.

 

Scrapbooking z USA i scrapbooking w Polsce

Część badaczy uważa jednak, że prawdziwy scrapbooking narodził się w Stanach Zjednoczonych. Często można się spotkać z opinią, że sztuka zdobienia albumów jest tam na tyle popularna, że w co trzecim gospodarstwie domowym znajdują się przepastne zbiory fotograficzne zdobione właśnie tą metodą. Bez wątpienia USA przyczyniły się do popularyzacji scrapbookingu na świecie. W 1981 roku otwarto tam pierwszy na świecie sklep Keeping Memories Alive, oferujący wszelkie możliwe gadżety do uprawiania tego hobby. Co ciekawe, działa on do dziś i ma się naprawdę dobrze. Scrapbooking to obecnie potężny miliardowy przemysł, który coraz śmielej wkracza także do Polski. Warto zdawać sobie sprawę, że tradycje gromadzenia różnych pamiątek nie są u nas żadną nowością. Nasi przodkowie także tworzyli swojego rodzaju zbiory wspomnień rodzinnych, w postaci fotografii, wycinków z gazet, listów i innych materiałów. Nikt jednak nie nazywał tego w żaden określony sposób. Dopiero wraz z pojawieniem się Internetu oraz mody na DIY głośniej zaczęto mówić o scrapbookingu. To właśnie na początku XXI wieku pojawiały się nad Wisłą pierwsze sklepy z materiałami i akcesoriami ułatwiającymi zdobienie np. albumów, a pasjonaci tej sztuki zaczęli chwalić się szerzej swoimi pracami chociażby na blogach.

 

Czym charakteryzuje się scrapbooking?

Scrapbooking nie charakteryzuje się żadnymi sztywnymi ramami. Kluczem jest zachowanie danych wspomnień w możliwie najbardziej kreatywny sposób. Jakie będą to wspomnienia i jaką formę przybierze ich upamiętnienie, zależy już tylko od nas. Może być to zwykłe kolekcjonowanie zdjęć w albumie, który udekorujemy wedle własnych upodobań. Innym pomysłem jest prowadzenie pamiętnika i zapełnianie go nie tylko tekstem pisanym, ale np. własnymi rysunkami, wyklejankami, wycinkami z gazet czy jakichkolwiek innych źródeł. Może być to również tworzenie własnych ramek na zdjęcia, które lepiej oddadzą klimat, z jakim kojarzą nam się dane fotografie. Scrapbookingiem jest również kolekcjonowanie pamiątek z dzieciństwa, np. w dekorowanych pudełkach. Bazę do wykonania takich boxów na wspomnienia znajdziesz w naszym sklepie pod tym linkiem: https://luxnote.pl/category/pudelko-wspomnien?horizontal. Idealnym materiałem do scrapbookingu są także otrzymywane zaproszenia na śluby lub chrzty, przesyłane kartki świąteczne itd. Wszystko to idealnie nada się do stworzenia jedynej w swoim rodzaju przestrzeni gromadzącej najlepsze wspomnienia.

 

Jak zacząć?

Jedyne, czego potrzeba do rozpoczęcia przygody ze scrapbookingiem, to pomysł, szalona wyobraźnia, i kilka akcesoriów w postaci nożyczek, kleju, taśm, wstążek, zdjęć i innych materiałów, które wykorzystamy do ozdobienia albumu na zdjęcia, pudełka czy innego przedmiotu. Następnie pozostaje tylko działać, wymyślać własne kreacje i wzory, bądź też posiłkować się na pomysłach bardziej doświadczonych w tym fachu osób.