Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?

18-03-2021

Choć układ nerwowy dziecka rozwija się już od okresu prenatalnego, to właśnie w okresie przedszkolnym tzw. włókna nerwowe stają grubsze i przesyłają impulsy od 30 do 40 razy szybciej niż miało to miejsce wcześniej. Maluch w tym czasie chłonie wiedzę i nowe umiejętności jak gąbka. Pobudzenie go do różnego rodzaju działań oraz aktywności poszerzy jego horyzonty, rozwinie wyobraźnie, nauczy nowych czynności i być może wykształtuje w nim pierwsze pasje.

Warto wiedzieć, jakie konsekwencje rodzi zaniedbany rozwój przedszkolaka. W skrajnych przypadkach u takich dzieci pojawia się problem dysleksji czy braku koncentracji. Efektywne wspieranie rozwoju malucha najłatwiej przychodzi przez zabawę. Co więcej – dziecko chętniej zacznie poznawać nowe zjawiska lub ćwiczyć nieznane mu dotąd czynności w naszej obecności.

 

Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Rodzaje zabaw

Zabaw, którymi można skutecznie wspierać rozwój dziecka, jest bardzo dużo. Tak naprawdę ogranicza nas w tym względzie jedynie wyobraźnia i ewentualnie dostęp do niektórych gadżetów.

Najmłodszym przedszkolakom najlepiej zaproponować zabawy manualne, polegające na operowanie za pomocą dłoni przedmiotami o różnych kształtach. Maluch ćwiczy w ten sposób chwyt i samodzielnie poznaje właściwości poszczególnych form (np. turlając okrągłe rzeczy, czy potrząsając coś wydającego dźwięki).

Bardzo kreatywnym sposobem wspierającym rozwój są zabawy twórcze, nazywane również konstrukcyjnymi. Do nich zalicza się m.in. tworzenie prac plastycznych. Wystarczy dać dziecku kartkę, kredki, farbki i w ten sposób ćwiczyć z nim np. poprawny chwyt dłonią. Oczywiście nie trzeba ograniczać się tylko do tego rodzaju czynności. Świetnie sprawdzi się też wspólnie wyklejanie czy wydzieranie. Na tym etapie bardzo łatwo zarazić malucha pasją do scrapbookingu. Przydać się mogą np. taśmy dekoracyjne, ozdobne naklejki czy farbki. Zakupić można je pod tym linkiem: https://luxnote.pl/category/produkty-akcesoria?horizontal.

Kolejnym typem są zabawy tematyczne, podczas których dziecko powtarza pewne zachowania zaobserwowane w jego otoczeniu. Klasycznym przykładem jest chociażby zabawa w sklep. Tu maluch ćwiczy swoje umiejętności dialogowe, uczy się wcielać w konkretną rolę oraz poznaje zależności, jakie zachodzą między osobami tworzącymi grupę społeczną.

Rozwój wpierają także zabawy badawcze. W ich przypadku dziecko poznaje prawa fizyki i chemii, które rządzą otaczającym nas światem. To właśnie tego rodzaju aktywności robią na malcach największe wrażenie. Wcale nie trzeba przygotowywać skomplikowanych eksperymentów. W sieci bez problemu znaleźć można szybkie do przygotowania zabawy z wykorzystaniem np. wody, które w szybki i jasny sposób wyjaśnią najmłodszym badaczom pewne zjawiska. W sklepach znaleźć można również coraz więcej wszelkiego rodzaju zabawek i gier edukacyjnych idealnie nadających się do wspierania rozwoju dziecka na tym gruncie.

Świetnie sprawdzają się zabawy rytmiczno-ruchowe. Taniec i śpiew pobudza wiele ośrodków w układzie nerwowym. Ponadto wzmacniają siłę dziecka, jego kondycję oraz koordynację ruchową.

 

Pamiętaj – baw się z dzieckiem!

Często popełnianym przez rodziców błędem jest brak uczestnictwa w proponowanych dziecku zabawach. Nawet najciekawsze zajęcia szybko znudzą malucha, jeśli będzie musiał uczestniczyć w nich samodzielnie. Pociechy lubią naśladować swoich rodziców lub starsze rodzeństwo. Jeśli więc zobaczą, że aktywnie uczestniczymy w proponowanych im zabawach, chętniej do nich zasiądą i spędzą nad nimi więcej czasu. Może się też zdarzyć, że przy niektórych czynnościach dziecko będzie potrzebować naszego wsparcia.

 

Obserwuj swoje dziecko

Dobrze jest od samego początku obserwować rozwój swojego malucha. Rodzic łatwo może dostrzec, z jakimi czynnościami jego pociecha ma największy problem (np. z wycinaniem). Warto wówczas zaproponować latorośli takie zabawy, które ćwiczyć będą dokładnie ten element. Z drugiej strony – u przedszkolaka pojawiają się oznaki pierwszych talentów. Dobrze jest w takim przypadku je pielęgnować i systematycznie rozwijać. Ważne przy tym, by nie narzucać przedszkolakowi presji. Wsparcie rozwoju nie może kojarzyć się z przykrym obowiązkiem, gdyż taka nauka przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego.