Jak przechowywać zdjęcia, by nie uległy zniszczeniu?

02-06-2021

Zdjęcia to wciąż jedna z najczęstszych form utrwalania najpiękniejszych życiowych momentów. W unikatowy sposób potrafią one oddać emocje, jakie towarzyszyły osobom występującym na fotografii w chwili jej wykonywania. Dzięki zdjęciom można łatwo przenieść się w czasie i na nowo poczuć tak, jak kilka bądź kilkanaście lat temu. Choć dzisiejsza technika pozwala gromadzić tego rodzaju pamiątki np. na komputerze lub zewnętrznych dyskach przenośnych, to wiele osób i tak woli wywołać je i przechowywać w bardziej tradycyjnej, fizycznej postaci. Klasyczne fotografie mogą jednak ulec zniszczeniu. Warto wiedzieć, jak je poprawnie przechowywać, aby zapobiec powstawaniu różnego rodzaju defektów.

 

Zdjęcia niszczą się na różne sposoby. Zwykle gniotą się, targają lub tracą żywe niegdyś kolory. W dużej mierze odpowiada za to nieprawidłowe przechowywanie fotografii. Trudno oczekiwać, by rzucone w kąt szafy, bez żadnej osłony lub ochrony papierowe pamiątki przetrwały próbę czasu. Jeśli zależy nam, by najpiękniejsze rodzinne zdjęcia zachowały się w dobrym stanie na długie lata, powinniśmy znaleźć im odpowiednie miejsce.

 

Przechowywanie zdjęć w albumie

Najpopularniejszym sposobem przechowywania zdjęć jest umieszczenie ich w albumie. To skuteczna i bardzo wygodna metoda. Fotografie nie niszczą się, a w razie potrzeby, możemy szybko i łatwo je przejrzeć. Albumy mają różną formę. Klasyczne modele skonstruowane są w taki sposób, by do specjalnie przygotowanych kart przykleić wybrane zdjęcia. Dzięki temu jedną księgę można wykorzystać do gromadzenia pamiątek wywołanych w różnych formatach. Pamiętać jednak należy, by fotografie przyklejać za pomocą specjalnych naklejek. Zwykły klej lub taśma mogą zniszczyć zdjęcia.

Alternatywą dla tradycyjnych albumów są modele ze specjalnymi, foliowymi kieszonkami. W ich przypadku nie ma konieczności przyklejania fotografii, jednak trzeba pamiętać, że każdy egzemplarz kroniki nadaje się do przechowywania zdjęć w tylko jednym formacie.

Wybierając album, warto zwrócić uwagę, by jego okładka została wykonana z twardego materiału. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dłużej posłuży nam jako ochrona dla zdjęć.

 

Pudełko na zdjęcia

Innym sposobem bezpiecznego gromadzenia zdjęć jest przechowywanie ich w pudełku. Na rynku znaleźć można specjalne boxy wykonane np. z grubego kartonu lub drewna. Istnieją modele o konkretnych wymiarach, przeznaczone do przechowywania zdjęć w danym formacie lub większe skrzynki, w których schować można wszelkie zgromadzone fotografie. Te warto dodatkowo przewiązać sznurkiem, by nie rozsypywały się i nie zaginały rogów. W przypadku pudełek dobrze jest kupić ich kilka i posegregować w nich zdjęcia tematycznie. Ułatwi to później poszukiwania konkretnego ujęcia. Do przechowywania fotografii dzieci polecamy nasze pudełka wspomnień. Mogą one posłużyć do gromadzenia także innych pamiątek, np. rysunków pociechy, jej pierwszych bucików, ulubionych smoczków itp.

 

Ramki

Zdjęcia trzyma się też w ramkach. Najcenniejsze i najpiękniejsze fotografie można wyeksponować na ścianie czy na półkach. Ramki skutecznie chronią uchwycone aparatem pamiątki przed zniszczeniami i stanowią dodatkową ozdobę dla wnętrza. Oczywiście trudno oczekiwać, że wszystkie zdjęcia  znajdą się za szkłem. Do ramek daje się jedynie te fotografie, które z jakiegoś powodu są dla nas najistotniejsze. Reszta musi być gromadzona oraz zabezpieczona innymi metodami.

 

Przechowywanie zdjęć - o czym warto pamiętać?

Bez względu na to, jak postanowimy zabezpieczyć zdjęcia, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim – nie zaleca się trzymania nawet szczelnie zamkniętych fotografii na strychu lub w piwnicy. To pomieszczenia, gdzie panuje spora wilgotność i występuje ogromna ilość kurzu. Takie warunki nie są odpowiednie dla zdjęć i dużą dozą prawdopodobieństwa ulegną one zniszczeniu. Szczególnie groźna jest wilgoć, która rozmiękcza papier. Trwałość fotografii zapewni trzymanie ich w miejscu suchym i chłodnym. Starsze zdjęcia należy też chronić przed nadmiernym naświetleniem. Promienie słoneczne mogą bowiem doprowadzić do wyblaknięcia kolorów.