Jak zachęcić dziecko do rysowania?

18-03-2021

Może wydawać się to dziwne, ale nie każdemu dziecku rysowanie sprawia przyjemność. Sporej części maluchów bardzo szybko nudzi się ślęczenie z kredkami nad białą kartką papieru. Dla wielu z nich czynność ta nie kojarzy się z zabawą, a przykrym obowiązkiem, z jakim mają styczność w przedszkolu. Warto mimo wszystko zachęcić dziecko do rysowania. Pobudza ono kreatywność i pomaga wyćwiczyć odpowiedni chwyt, co może później znacząco ułatwić proces nauki pisania.

 

Dlaczego dziecko nie chce rysować?

Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Niektóre dzieci nie chcą rysować, ponieważ… nie zostały tego nauczone. Jeśli dotąd nie pokazaliśmy swojej latorośli, że można ona usiąść przy stole i stworzyć samodzielnie piękny rysunek, to trudno oczekiwać, że maluch samodzielnie wyjdzie z tego typu inicjatywą. W takiej sytuacji nie warto czekać i od razu zachęćmy dziecko do stworzenia pierwszego własnego dzieła sztuki. Wystarczy zwykła karta papieru i kredki przystosowane dla dzieci (można je nabyć w naszym sklepie: https://luxnote.pl/kredki-dwustronne-z-temperowka-24-kolory.html).

Bywa jednak, że dziecko doskonale wie, na czym polega rysowanie, ale z jakiegoś powodu nie chce spędzać w ten sposób wolnego czasu.  Dlaczego? Powód jest dość prosty – taka zabawa szybko staje się nudna. Warto wówczas wykazać się kreatywnością i zachęcić malca do wykonania innych prac plastycznych, np. przy użyciu farbek. Innym pomysłem będzie pokazanie, jak wykonać piękną wyklejankę z papieru kolorowego, gazet, czy ozdobnych naklejek (dostępnych tutaj: https://luxnote.pl/category/produkty-akcesoria).

Zdarza się także, że dziecko nie lubi rysować, gdyż nie kojarzy tej czynności z zabawą. W takiej sytuacji trzeba pokazać maluchowi, że tworzenie rysunków może sprawiać sporo radości, a utworzone dzieła są powodem wielkiej satysfakcji a nawet dumy.

 

Nie krytykuj dziecka i nie poprawiaj jego prac

Dzieci często nie lubią rysować, ponieważ myślą, że efekty ich starań nie zadowolą dorosłych. Dlatego zawsze doceniaj dzieła swojego malca. Pod żadnym pozorem nie krytykuj jego dzieł i ich nie poprawiaj. Świetnym pomysłem jest stworzenie w domu miejsca, gdzie wszystkie prace zostaną zawieszone i wystawione do „publicznego” podziwiania. To zmotywuje dziecko do tworzenia kolejnych rysunków.

 

Stwórz dziecku odpowiednią przestrzeń do rysowania

Maluch musi mieć odpowiednie miejsce do rysowania. Zadbaj o odpowiedni stolik dla początkującego plastyka i zawsze przygotuj mu kartkę dużej wielkości, na której łatwiej będzie mu popuścić wodze fantazji. Im większą przestrzeń będzie mieć dla siebie dziecko, tym zdecydowanie chętniej będzie zasiadać do rysowania w przyszłości.

 

Rysuj razem z dzieckiem!

Pamiętaj, że dziecko lubi robić to samo, co jego rodzice. Jeśli malec nie przepada za rysowaniem, ale zobaczy, że mama lub tata spędzają w ten sposób czas, to szanse na zaprzyjaźnienie się z kredkami lub farbkami zdecydowanie wzrosną. Staraj się przy tym nie wyręczać dziecka i nie kierować jego plastycznym zmysłem. Niech działa samodzielnie i na swój sposób odkrywa nową pasję.