Odcisk stóp dziecka – jak wykonać?

12-11-2020

Odcisk stóp dziecka to przepiękna pamiątka, którą bez problemu wykonasz samodzielnie w domu. Wystarczy odrobina cierpliwości, chęci oraz kilka produktów używanych na co dzień np. w kuchni. Jak zatem stworzyć odcisk stóp swojego dziecka? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów.

 

Odciski stóp dziecka będą rozczulać Cię za każdym razem, gdy spojrzysz na nie w przyszłości. Uzmysłowisz sobie wówczas, jak szybko urosła Twoja pociecha i że niedawno była malutkim, całkowicie bezbronnym niemowlakiem. Dzieci zmieniają się w zastraszającym tempie, dlatego tym bardziej warto łapać wszystkie chwile z okresu, kiedy ich życie było całkowicie beztroskie. Odcisk stóp dziecka to jedna z pamiątek, która całej rodzinie przypomni ten pełen magii oraz radości czas.

 

Odcisk stóp dziecka na kartce papieru

Najłatwiejszym sposobem na wykonanie takiej pamiątki jest odciśnięcie jej na kartce papieru. Wystarczy pomalować stópkę malucha farbką (najlepiej taką, która nie wywoła żadnych podrażnień na skórze – sprawdzą się np. farby do malowania palcami), a następnie przystawić ją do białego, w miarę możliwości, sztywnego arkusza. Następnie tak przygotowany odcisk odstawić na chwilę do wyschnięcia i gotowe! Karta ze stópką malucha możesz teraz np. wstawić w ramkę lub schować do pudełka wspomnień, który zakupisz w naszym sklepie - https://luxnote.pl/category/pudelko-wspomnien?horizontal.

 

Odcisk stóp dziecka w masie porcelanowej

Odcisk stóp na kartce papieru ma jeden mankament – taka pamiątka może się dość łatwo zniszczyć. Metodą na uzyskanie trwalszego wspomnienia jest wykonanie go w masie porcelanowej. To zadanie niemal tak samo łatwe, jak odciśnięcie stópki na arkuszu. Aby wykonać masę, potrzebujesz szklanki mąki ziemniaczanej, dwóch szklanek sody oczyszczonej oraz pół szklanki ciepłej wody. Na początku zmieszaj ze sobą produkty sypkie, a następnie dolej do nich wodę. Powstałą mieszaninę podgrzewasz następnie na patelni lub w garnku aż całość uzyska jednolitą masę. W kolejnym kroku rozwałkowujesz ciasto i wycinasz z niego pożądany kształt. Przyciskamy do niego stopę dziecka. Całość odstawiamy do zastygnięcia. Tak przygotowany odcisk można włożyć do ramki. Jeśli chcemy nawlec go na sznurek lub wstążkę, trzeba to zrobić tuż przed przystawieniem do ciasta stopy malucha.

 

Odcisk stóp dziecka w masie solnej

Odcisk stopy dziecka możesz wykonać w masie solnej, którą zapewne doskonale pamiętasz z czasów szkolnych. W tym przypadku potrzebujesz szklanki soli, szklanki mąki, pół szklanki letniej wody i ewentualnie nieco kleju do tapet. Tak jak poprzednio – najpierw mieszasz produkty sypkie, a następnie dodajesz do nich wodę i wyrabiasz ciasto. Rozwałkuj je i szybko przyłóż stopę maluszka. Musisz się pośpieszyć, bo masa solna zastyga w mgnieniu oka. Delikatnie odstaw powstałą pamiątkę i poczekaj aż całkowicie stwardnieje.

 

Odcisk w pamiętniku i w albumie

Odcisk stopy dziecka można też wykonać bezpośrednio w prowadzonym pamiętniku dzieciństwa. Ważne jednak, by ten miał odpowiednio grube kartki. W przeciwnym razie odcisk przebije się na kilka kolejnych stron, co nie będzie prezentować się zbyt estetycznie. Idealnym miejscem na wykonanie tej jedynej w swoim rodzaju pamiątki będzie album, który można znaleźć w ofercie naszego sklepu: https://luxnote.pl/category/produkty-albumy-na-zdjecia. Jego kartki są na tyle grube i sztywne, że świetnie sprawdzą się na stworzenie tego rodzaju pamiątki. Odciski stóp można umieścić także w pamiętnikach z dzieciństwa (https://luxnote.pl/category/pamietniki-dla-dzieci?horizontal), choć w tym przypadku bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie najpierw wykonanie go na osobnej kartce papieru a następnie przyklejenie do pustej strony za pomocą dwustronnej taśmy.